Przejdź do treści

Ekozabawka - rodzinne warsztaty ekologiczne

fragment strony internetowej urzędu marszałkowskiego o konsultacjach

👉Urząd Marszałkowski w wakacje ogłosił konsultacje społecznie uchwały antysmogowej. Pytanie dotyczyło możliwości wydłużenia używania bezklasowych kotłów, tzw. kopciuchów. Zgodnie z obowiązującą uchwałą powinny być wymienione do końca tego roku.

👉Dlaczego kopciuchy powinny być wymienione? Bo emitują ogromną ilość zanieczyszczeń i umożliwiają palenie byle czym.

👉Co zrobił Urząd Marszałkowski z wynikami konsultacji? Wygląda na to, że zignorował. Witold Kozłowski (PiS), Marszałek Województwa podczas rozmowy z RMF24 nazwał konsultacje społeczne „internetową sondą”, której wyniki nie są obligatoryjne przy podejmowaniu decyzji.

👉Zarząd Województwa zainicjował zmianę uchwały, dzięki której dłużej będzie można palić w kopciuchach, a jednocześnie stojący na jego czele Witold Kozłowski twierdzi, że „każdy z nas chce żyć w czystym powietrzu i do tego dążymy”.

👉Parę tygodni wcześniej na Śląsku również próbowano zmieniać uchwałę antysmogową. Bezskutecznie. Śląsk postawił na czyste powietrze i większe dofinansowanie odnawialnych źródeł energii.

👉Tymczasem Polska Grupa Górnicza szykuje się do sprzedaży miału węglowego, czyli paliwa do niedawna zakazanego ze względu na wysoką emisję pyłów. A na OLX-ie pojawił się ekogroszek z gumy. Drobna, oczyszczona frakcja.

Udostępnij